Lubelskie – raj dla podróżników! Zwiedzanie atrakcji i ciekawych miejsc województwa lubelskiego. Mapa!
Lubelskie to trzecie co do wielkości województwo w Polsce i jego atrakcje zapełnić mogą niejeden urlop czy weekendowy wypad. Przyjrzyjmy się bliżej temu, co też w lubelskim piszczy i na co może liczyć człowiek wybierając się tutaj.
Zanurz się w magicznym świecie atrakcji lubelskiego
Witaj w magicznym świecie województwa lubelskiego – jednym z urokliwych zakątków Polski! Ta malownicza kraina kryje wiele atrakcji, które zachwycą zarówno miłośników historii, natury, jak i wielokulturowego dziedzictwa. W tej podróży zaprezentuję ci najciekawsze miejsca, zarówno te urbanistyczne, jak i te w naturze, które sprawią, że zakochasz się w lubelskim. Przygotuj się na niezapomniane przygody, fascynujące zabytki oraz zachwycającą przyrodę!
Czy lubelskie i Lubelszczyzna to to samo?
Odpowiedź na to pytanie mogłaby zawrzeć się w jednym krótkim „nie”, ale to nie w moim stylu. Nazwa Lubelszczyzna często używana jest jako synonim województwa lubelskiego. Historycznie jednak jest to zaledwie jego część, ściśle związana z Lublinem i ziemią lubelską. Województwo lubelskie natomiast obejmuje takie krainy czy regiony, jak: część Podlasia, Małopolski, Polesia czy Rusi Czerwonej. Dlaczego warto o tym wiedzieć? Bo rodowici mieszkańcy regionów historycznych Polski bywają do właściwego nazewnictwa bardzo przywiązani 😉
Lubelskie – jak zwiedzać atrakcje, które warto zobaczyć?
Atrakcji w lubelskim jest całe mnóstwo, a województwo jest trzecim co do wielkości w Polsce. Choć sieć kolejowa między miastami jest dość dobrze rozwinięta, to z naszego doświadczenia wynika, że najlepiej poruszać się po lubelskim samochodem. Oszczędzamy w ten sposób naprawdę dużo czasu i możemy dotrzeć do miejsc, do których pociągiem nie ma szans tego zrobić.
Miłośnicy bardziej ekologicznego transportu mogą zagłębić się w bogactwach województwa używając siły własnych mięśni. Amatorzy rowerów bowiem mają tu do dyspozycji szlaki rowerowe, wśród których znajdą co najmniej kilka ciekawych kilkudziesięcio kilometrowych tras do przebycia.
Kolejną kwestią jest to, jak chcemy odkrywać miejsca, które warto zobaczyć w województwie lubelskim. Czy będzie to po prostu podróż przez kolejne atrakcje turystyczne zgodnie z mapą? A może urozmaicić to odkrywanie i poukładać sobie ciekawe miejsca tematycznie? Wybór zależy zawsze do Ciebie i Twoich preferencji.
Jeśli interesują Cię inne atrakcje w Polsce to zajrzyj do naszych pozostałych artykułów.
Odwiedzamy wiele takich miejsc i sądzimy, że znajdziesz coś co Cię zainteresuje.
Naturalne atrakcje województwa lubelskiego
Lubelskie naturalnie to świetny pomysł, kiedy chcesz odpocząć od zgiełku miasta i zatopić się w niesamowitych widokach, których autorem jest najdoskonalszy artysta – Natura. Wśród interesujących miejsc znajdziesz Poleski czy Roztoczański Park Narodowy, parki krajobrazowe, ścieżki przyrodnicze i edukacyjne, krainę lessowych wąwozów czy przepiękne krajobrazy nad rzekami Wieprz i Bug.
Poleski Park Narodowy – przyrodnicza atrakcja lubelskiego
Poleski Park Narodowy to jedno z miejsc, którego nie można pominąć planując podróż przez atrakcje lubelskiego. Ten znajdujący się między Lublinem, a Włodawą transgraniczny rezerwat przyrody obejmuje liczne torfowiska, bagna, jeziora krasowe i lasy.
Poleski Park Narodowy upodobały sobie chronione gatunki roślin i zwierząt, w tym także te zagrożone wyginięciem. Jest to jeden z najbogatszych w ptactwo terenów w Polsce. Spotkać tu możesz czaplę, derkacza, żurawia, a nawet orła bielika. Wśród ciekawych ścieżek na uwagę zasługuje ścieżka edukacyjna Czahary, o której szerzej napisaliśmy tutaj.
Roztoczański Park Narodowy – warto odwiedzić oazę konika polskiego w lubelskim
Roztocza chyba nie muszę reklamować, bo każdego roku odwiedzają je istne tłumy, ale jest to zdecydowanie jedna z tych atrakcji lubelskiego, której pominąć nie wolno. Roztoczański Park Narodowy obejmuje najcenniejszą część tej krainy, a ponad 95% jego powierzchni to lasy.
W ten krajobraz bardzo dobrze wpasowuje się, nazywany Bramą Roztocza, Zwierzyniec, o którym jednak opowiem w dalszej części. Wśród największych atrakcji Roztoczańskiego Parku Narodowego znajdują się Stawy Echo czy rezerwat przyrody Bukowa Góra. Stawy podziwiać można z punktów widokowych i ścieżki, dostępnej w części także dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Jeżeli dopisze ci szczęście, podczas spaceru dostrzeżesz piękne białe czaple i inne ptactwo.
Prawdziwym rarytasem jest tu jednak konik polski, którego hodowla założona została tu w 1982 roku, ale aktualnie zwierzęta żyją tu właściwie bez ingerencji człowieka. Spotkać można je choćby wybierając się leśną ścieżką do malowniczego Czarnego Stawu.
Dołącz do nas na Instagramie!
Publikujemy tam wiele ciekawych relacji z naszych podróży.
Malowniczy Bug w Gnojnie i Pratulinie
Godnych uwagi miejsc w województwie lubelskim jest mnóstwo. Są bardziej czy mniej znane, ale ja wybrałam jeszcze dwa, które spowodują, że poczujesz prawdziwy związek z przyrodą, a do tego nie będziesz rozpychać się łokciami w tłumie turystów. Pierwsze z nich to przecudne Starorzecze Bugu w Gnojnie, które swoim pięknem powoduje, że mózg po prostu eksploduje.
Możesz dostać się nad sam Bug albo wdrapać się od strony Gnojna na skarpę ukrytą w lesie i spojrzeć na tę dziką rzekę z góry. Ten punkt widokowy zaznaczyłam na mapie poniżej. Co ciekawe niedaleko tego miejsca znajduje się trójstyk trzech województw – mazowieckiego, lubelskiego i podlaskiego.
Kolejnym miejscem na obcowanie z Bugiem jest wieś Pratulin, która jest jedną z ciekawych atrakcji regionu. Możesz tu zjechać nad samą rzekę i urządzić sobie piknik, nie niepokojony przez nikogo.
Niezwykłe miasta województwa lubelskiego
Urlop w lubelskiem nie musi upływać tylko na obcowaniu z przyrodą. Wyjazd turystyczny to także świetny czas na poznawanie historii naszego kraju, delektowanie się nietuzinkową architekturą czy wałęsanie się uliczkami uroczych miast i miejscowości. Miejskich szlaków turystycznych jest w tej części Polski wiele i absolutnie każdy znajdzie tu coś dla siebie. Spośród wielu wyjątkowych miejsc wybrałam cztery bardzo różne, ale każde z nich bogate w atrakcje województwa lubelskiego.
Lublin – atrakcje stolicy i perły Lubelszczyzny
Na początek stolica województwa lubelskiego – Lublin, w którym żywa jest historia Polski sięgająca między innymi XIII i XIV wieku. To tutaj miała miejsce słynna XVI-wieczna unia Polski i Litwy. Panuje tu także niepowtarzalny klimat wielokulturowego miasta. Klimatyczne Stare Miasto, rozciągające się za Bramą Krakowską pełne jest zabytków. Znajdziesz tu wieże i baszty cechowe, piękne kolorowe renesansowe kamienice, średniowieczne ruiny, a właściwie fundamenty kościoła farnego z XIII wieku czy zamek królewski, z którego rozciąga się widok na miasto.
A to nie wszystko, co ma do zaoferowania Lublin. Najwęższa ulica miasta, liczne place, słynny lubelski linoskoczek, czerwony stary autobus, kraina OZ czy Muzeum Wsi Lubelskiej lub Majdanek to atrakcje, które nikogo nie rozczarują. Dzień czy weekend w Lublinie brzmi zatem, jak naprawdę dobry pomysł.
Dołącz do nas na YouTube!
Znajdziesz tam serię filmów z naszych podróży.
Biała Podlaska – niedoceniana atrakcja lubelskiego
Kolejną propozycją na spotkanie z lubelskim i jego miejskimi atrakcjami jest Biała Podlaska, która w ostatnich latach prężnie się rozwija i pięknieje z dnia na dzień. Główną atrakcją miasta jest zespół pałacowo-parkowy Radziwiłłów. Poza rozległymi pozostałościami po pałacowych zabudowaniach, warto także odwiedzić park, który doń przylega i został pięknie zrewitalizowany, czy odwiedzić muzeum. To jednak zdecydowanie nie wszystko co warto w Białej Podlasce zobaczyć. Wśród atrakcji znajdziecie cerkwie, kościoły o niesamowicie ciekawej historii, stare drewniane zabudowania, austerię czy zabytkowy magistrat. Biała Podlaska ma także swoich słynnych w świecie Polaków – pisarza Ignacego Kraszewskiego i światowej sławy krytyka muzycznego – Bogusława Kaczyńskiego. Choćby dlatego warto wybrać się do Białej.
Zamość – warto zobaczyć Padwę Północy
Zamość, zlokalizowany w południowej części województwa lubelskiego nosi wiele przydomków. Mówi się o nim, że jest Padwą Północy, perłą renesansu czy miastem zorganizowanym na planie człowieka. Będąc tu ma się wrażenie, że przeniósł się człowiek do włoskiego miasta z końca XVI wieku.
Idealnie kwadratowy rynek, okazały ratusz z reprezentacyjnymi schodami, niesamowicie piękne kamienice, klimatyczne zakamarki i uliczki to tylko niektóre z zamojskich atrakcji.
Patrząc na to wszystko, nie dziwi fakt, że Zamość znalazł się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Super opcją jest spojrzenie na rynek i jego przyległości z wieży Katedry czy wizyta w samej świątyni i kryptach pod nią. Miłośnicy fortyfikacji i uzbrojenia też się nie zawiodą, bo miasto było prawdziwą twierdzą z siedmioma bastionami, a militarne tradycje i historię miasta poznać można aż w trzech miejscach – Arsenale, Prochowni i pawilonie pod Kurtyną.
A i to jeszcze nie wszystkie atrakcje Zamościa. Jeżeli chcesz je poznać dokładniej, zapraszam na film na naszym kanale youtube, gdzie opowiadamy nie tylko o atrakcjach, ale też zdradzamy wiele historii i ciekawostek.
Zwierzyniec – prawdziwa skarbnica atrakcji lubelskiego
Ostatnim z miast na liście jest Zwierzyniec. Wizytę w tej miejscowości można połączyć z odkrywaniem uroków Roztoczańskiego Parku Narodowego, albo dawkować sobie uroki Roztocza dzień po dniu. A co tu czeka na podróżnika? Cała moc nietuzinkowych atrakcji. Na początek usytuowana na wyspie kaplica, a właściwie kościół św. Jana Nepomucena, który był kiedyś teatrem.
Zobaczysz tu też jedyny w Polsce pomnik szarańczy. Zwiedzisz też browar z 1806 roku i nie tylko skosztujesz regionalnego piwa, ale także zobaczysz pracę Wojciecha Kossaka w postaci plakatu reklamującego ten bursztynowy trunek.
Przespacerujesz się tu także wokół stawu, po którym można popływać gondolą i zobaczysz prawdziwą sztukę obróbki drewna w Pałacu Plenipotenta.
Stąd także startuje wiele szlaków pieszych i rowerowych o różnym stopniu trudności, które zaspokoją najbardziej nawet wybredne gusta.
Lubelskie – miejsce spotkania wielu kultur
Skarby naturalne czy miejskie województwa lubelskiego to tylko część atrakcji, które warto tu zaplanować. Region słynie bowiem z dziedzictwa wielokulturowego. To tutaj przez wieki obok siebie koegzystowali Unici, Neounici, Żydzi, Tatarzy, wyznawcy prawosławia i katolicyzmu. Niektóre ślady tej wielokulturowości można odnaleźć bez trudu na tych terenach, innych trzeba poszukać. A gdzie je znaleźć? Spieszę z pomocą.
Kodeń – na szlaku kulturowych skarbów
Znajdujący się przy granicy z Białorusią Kodeń to prawdziwa perełka. Poza widokami na pięknie wijący się na granicy Bug, znajdziesz tu niesamowite katolickie sanktuarium z bazyliką, klasztorem, rajskim ogrodem, przekształconą unicką cerkwią, miejscem gdzie stał zamek rodu Sapiehów. Teren jest ogromny i niezwykle uroczy – ścieżki wśród rzek, strumyków i stawów, mostki, klomby wypełnione roślinnością i ukryte zakamarki sprawiają, że chce się spacerować godzinami.
Ale w Kodniu jest także piękna prawosławna Cerkiew św. Ducha, którą przy odrobinie szczęścia można zwiedzić i zabytkowa brama z dzwonnicą, którą wybudowali Unici.
Pratulin – niezwykła historia bohaterstwa
W innej części pogranicza natomiast, bardziej na północ, znajduje się niezwykła wieś, która niegdyś była magnackim miastem. Znajduje się tutaj niezwykłe miejsce, w którym opowiada się historia o bohaterstwie, walce i wierze. Sanktuarium Męczenników unickich w Pratulinie upamiętnia 13 osób, które w XIX wieku oddało życie w obronie własnej wiary, kiedy Rosjanie na siłę próbowali włączyć Unitów do kościoła prawosławnego. Stoi tu piękny drewniany kościół w otoczeniu pól, wody i drzew. Niedaleko znajduje się kościół z relikwiami męczenników, a tuż obok na polsko – białoruskiej granicy płynie Bug. Magiczne miejsce.
Kostomłoty – jedyna taka cerkiew w Polsce
Także nad Bugiem, na pograniczu, znajduje się kolejne miejsce, które jest dowodem na wielokulturowość lubelskiego. W Kostomłotach znajduje się drewniana cerkiew neounicka – jedyna taka cerkiew w Polsce, którą można obejrzeć także w środku i wysłuchać opowieści o tym niezwykłym zgromadzeniu, które ma w Polsce zaledwie około 70 członków. Teren sanktuarium pozwala także na poznanie historii Kostomłotów, która sięga XI wieku i była niezwykle malownicza.
Tatarskie atrakcje w województwie lubelskim
Byli katolicy, byli prawosławni, unici i neounici, to czas na Tatarów, którzy także odcisnęli swój ślad w regionie. Nie ma tu meczetu, jak w podlaskich Kruszynianach, ale pozostałości po kulturze tatarskiej można odnaleźć w postaci mizarów, czyli tatarskich cmentarzy. Znaleść je możesz między innymi w Zastawku czy Studziance.
Jabłeczna – niezwykła atrakcja lubelskiego nad samym Bugiem
Podróżując wzdłuż Bugu, na granicy z Białorusią znajdziesz kolejne miejsce, gdzie ciszę przerywają jedynie odgłosy natury i cerkiewne śpiewy. W Jabłecznej, bo o niej mowa, znajduje się męski monaster i cerkiew pw. św Onufrego. Powiedzieć, że to piękne i klimatyczne miejsce, to jakby nie powiedzieć nic. Przekraczając granice tego świętego dla wyznawców prawosławia miejsca, miejsca cudu doświadczasz magii i mistycyzmu w jednym. Po prostu trzeba to zobaczyć na własne oczy i poczuć na własnej skórze.
Żydowskie tradycje w lubelskim
Na koniec podróży przez wielokulturowość zostawiłam kulturę żydowską w lubelskim, która wciąż jest tu obecna w postaci kuchni, synagog, czy tradycji. Znajdziesz ją między innymi w Lublinie, gdzie warto zwrócić uwagę między innymi na Bramę Grodzką, neogotycki zamek lubelski czy obelisk na zamkowym placu. Możesz także odwiedzić stary lub nowy kirtut w Lublinie czy posmakować żydowskiej kuchni.
Z kolei w Zamościu natomiast odnajdziesz najlepiej zachowaną późnorenesansową synagogę w Polsce, która jest jednocześnie muzeum Żydów miasta i okolic.
Historyczne atrakcje województwa lubelskiego
Z historią w lubelskiem jest jak z wielokulturowością, znajdziesz jej tu tak dużo, że można dostać zawrotów głowy. To tutaj rozgrywały się ważne wydarzenia dla losów naszego narodu, to tutaj swoje siedziby miały wielkie rody i to tutaj rodzili się wielcy Polacy. Tu także znajduje się osławiona stadnina koni i to tu jest miejsce, które świadczy o tym jak okrutny potrafi być człowiek dla drugiego człowieka.
Majdanek – miejsce, gdzie cisza krzyczy
Lubelskiego miejsca kaźni nie trzeba przedstawiać, ale pozwól, że to zrobię. Majdanek to dzisiaj muzeum upamiętniające ofiary i więźniów obozu koncentracyjnego, który funkcjonował tu w czasie II wojny światowej. Jest to miejsce, które warto odwiedzić podczas podróży przez Lubelszczyznę, ale zdecydowanie nie jest to atrakcja dla rodzin z dziećmi. Majdanek bowiem jest miejscem, w którym cisza krzyczy opowieściami o okrucieństwie, bestialstwie, torturach fizycznych i psychicznych. Opowiada on jednak także historię o oporze i nadziei, że koszmar kiedyś się skończy.
Moim zdaniem to jedna z najważniejszych atrakcji województwa lubelskiego. Kto raz tu wejdzie i poświęci swoją uwagę w całości na zrozumienie tego, co tu się wydarzyło, nigdy już nie będzie patrzył na świat tak samo.
Najstarsza stadnina koni w Polsce
Skoro jesteśmy przy atrakcjach historycznych, to nie sposób pominąć sławnej na cały świat Stadniny Koni w Janowie Podlaskim. Ponad 200 lat tradycji mówi samo za siebie. To tutaj hodowane są najwyższej światowej klasy konie arabskie, odbywają się zajęcia dla dzieci czy młodzieży, a cały teren można zwiedzać indywidualnie lub z przewodnikiem w cenie odpowiednio 10 i 5 złotych (bilet normalny i ulgowy indywidualny) lub 30 i 20 złotych, jeżeli chcemy skorzystać z usługi przewodnickiej.
Siedziba Rodu Zamoyskich w Kozłówce
O Zamoyskich każdy pewnie gdzieś, kiedyś słyszał, a w województwie lubelskim byli oni niezwykle ważnym rodem. Nic zatem dziwnego, że mieli tu swoje siedziby i pałace. Jedną z takich siedzib jest zespół parkowo – pałacowy, obecnie Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.
Obejrzeć tu można zarówno piękne ogrody przypałacowe, ale także zabytkowe wnętrza pałacu, w których poza wystrojem podziwiać można kolekcje obrazów, mebli i innego wyposażenia. Nadto do dyspozycji turystów jest Powozownia, galeria sztuki czy kaplica stylizowana na styl tych z Wersalu. Pałacowe wnętrza nie są niestety dostępne dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.
Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim
Kolejnym wielkim rodem w historii Polski był ród Potockich, których pałac znajduje się w Radzyniu Podlaskim. Uważa się go za jeden z najpiękniejszych rokokowych pałaców nie tylko w Polsce, ale i Europie. Warto zatem choćby rzucić nań okiem podczas podróży przez lubelskie.
Od 2021 roku trwa rewitalizacja tej Perły Rokoka, której zakończenie przewidziano na 2023 rok. W pałacowych wnętrzach ma powstać Muzeum Kultury Sarmackiej.
Pałac Sanguszków i bazylika w Lubartowie
Nie przesadziłam pisząc, że lubelskie możnymi rodami stało, bo kolejny pałac książęcego i magnackiego rodu znajduje się w Lubartowie. Mowa tu o rodzie Sanguszków i ich barokowej rezydencji z oranżerią, pięknymi ogrodami i zadbanym parkiem. Obecnie mieści się tu Starostwo Powiatowe i choć oficjalnie pałac nie jest udostępniony do zwiedzania, to można zajrzeć do jego wnętrz w godzinach pracy urzędu. Do woli można natomiast spacerować po ogrodach czy przyległym parku. My niestety trafiliśmy na rewitalizację, ale to tylko oznacza, że po jej zakończeniu będzie jeszcze piękniej.
Przy tej samej ulicy, ul. Słowackiego znajduje się także barokowa bazylika św. Anny. Ufundowana została w XVIII wieku przez Pawła Karola Sanguszkę i jego małżonkę. Świątynia imponuje wyglądem nie tylko z zewnątrz, ale i w środku.
Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej
Ostatnim miejscem na liście jest wieś, gdzie urodził się Henryk Sienkiewicz i gdzie spędził 9 lat swojego dzieciństwa. To miejsce to Wola Okrzejska, gdzie mieści się poświęcone pisarzowi muzeum. Muzeum mieści się w oficynie dawnego zespołu dworskiego. Otacza je park z naturalnej wielkości bohaterami książek Henryka Sienkiewicza. Miejsce obowiązkowe na mapie województwa dla wszystkich miłośników literatury i twórczości polskiego noblisty. Niestety budynek muzeum muszą sobie odpuścić osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich. Prowadzą do niego schody, a o podjeździe tu nie pomyślano.
Co zjeść i gdzie spać w lubelskiem?
Podróżowanie przez zabytki i nietuzinkowe miejsca to jedno, ale czymże byłoby poznawanie regionu bez skosztowania jego kuchni. A lubelska kuchnia warta jest grzechu. Wiele regionalnych dań wywodzi się z kuchni żydowskiej, której moim zdaniem najlepiej skosztować w Lublinie. Posmakuj cebularza, żydowskiego kawioru, gęsich pipek czy przepysznej kaczki albo tradycyjnej zupy – forszmak. Podstawą lubelskiej kuchni regionalnej jest między innymi kasza gryczana, którą znajdziesz tu w postaci miodów, deserów, pierogów, babeczek i zapiekanek. Jeżeli lubisz mięsne dania, może skuszą Cię flaki lub kaczka po zamojsku. A będąc w Zwierzyńcu nie zapomnij skosztować piwa z lokalnego browaru.
Województwo lubelskie, jak wspominałam, jest trzecim co do wielkości w kraju. Nie ma się zatem co oszukiwać, że da się dotrzeć wszędzie z jednej bazy wypadowej, bo po prostu szkoda straconego na dojazdy czasu. Proponuję zatem podzielić swój urlop na trzy noclegi. W czasie naszego odkrywania lubelskiego, nocowaliśmy kolejno w Białej Podlasce, Lublinie i Zamościu, skąd wybieraliśmy się do opisanych powyżej miejsc. Naszym priorytetem była dostępność dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, parking w cenie noclegu oraz lokalizacja noclegu. W Białej nocowaliśmy w cudnie urządzonym apartamencie Studio 220, który był super bazą wypadową. Z kolei w Lublinie postawiliśmy na Hotel Ibis Styles Stare Miasto, a w Zamościu zakwaterowaliśmy się w hotelu Zamojski. Więcej o noclegach przeczytasz tutaj.
Lubelskie atrakcje dla niepełnosprawnych
Lubelskie posiada wiele atrakcji w 100% dostępnych osobom z niepełnosprawnościami, w tym tym poruszającym się na wózkach inwalidzkich. Niestety, z racji na zabytkowy charakter wielu z nich osoba niepełnosprawna nie zobaczy w całości, lub będzie musiała pokonać pewne niedogodności. Wśród świetnie przygotowanych atrakcji województwa lubelskiego na uwagę zasługują oba parki narodowe, które w ofercie posiadają ścieżki i szlaki dostępne.
Lublin na wózku inwalidzkim może sprawić pewne trudności z racji na to, że teren Starego Miasta znajduje się na wzniesieniu a staromiejskie uliczki to niestety brukowane uliczki i place. Pod górkę jest także do zamku, ale wart jest on zachodu.
Z kolei Muzeum na Majdanku nie przysporzy problemów osobom z niepełnosprawnościami, bo pomyślano tu o dostępności. Zamość, Zwierzyniec, czy Sanktuaria w Pratulinie i Kodniu także nie nastręczają większych problemów, choć w tym ostatnim ścieżki Kalwarii są szutrowe. Bez większego trudu także na wózku inwalidzkim można dotrzeć i zwiedzić Monaster i Cerkiew w Jabłecznej.
Do atrakcji kompletnie niedostępnych lub trudno osiągalnych należą wnętrza pałacu w Kozłówce, Muzeum Henryka Sienkiewicza, czy pradolina Bugu w Gnojnie.
Mapa atrakcji województwa lubelskiego
Żeby podróż przez region uczynić łatwiejszym, przygotowałam mapę z naniesionymi lokalizacjami miejsc opisanych w niniejszym artykule. Mam nadzieję, że dzięki niej łatwiej zaplanujesz ewentualne noclegi i stworzysz własny plan podróży.
Co jeszcze zobaczyć w lubelskim
Wszystkich atrakcji województwa lubelskiego nie sposób zwiedzić podczas jednej podróży, bo musiałaby ona trać bardzo długo. Pominęliśmy takie ikony, jak osławiony Kazimierz Dolny nad Wisłą, Nałęczów, Puławy, Chełm czy twierdzę w Dęblinie, zostawiając sobie te znane miejsca na kolejne wizyty i poszukując idealnego balansu między tym co ikoniczne, a tym co mniej znane w regionie. Polecam stworzenie sobie takiej mieszanki, która będzie odpowiadała indywidualnym preferencjom i poszukiwanie własnego sposobu na lubelskie.
Zapraszamy do naszego RobiMy Podróżowego grona:
Zaobserwuj nasz profil na Instagramie i Facebook’u.
Zasubskrybuj nasz kanał na YouTube.
Bardzo będzie nam miło jeżeli naszą pracę docenisz komentarzem, czy udostępnieniem tego artykułu.
Dołącz do nas na YouTube!
Znajdziesz tam filmy z podróży po Polsce i świecie.
Cieszę się, że napisałaś tak fantastyczny i zachęcający artykuł o województwie Lubelskim 🥰. Odwiedziłam ten rejony rok temu i zakocham się. Żałuję, że dopiero teraz. Mam nadzieję, że więcej osób odkryje ten tekst!