Podróże samochodowe zimą – bezpieczeństwo ponad wszystko!
Kartka w kalendarzu definitywnie przeskoczyła na zimę. Ziemię zaczęła pokrywać biała warstwa śniegu. Wystawy sklepowe rozbłysły światełkami i machającymi Mikołajami. Tak, to definitywnie czas, w którym rozpoczynamy podróże samochodowe na narciarskie szaleństwa i górskie wycieczki zimą. To także czas, w którym szczególnie musimy zadbać o bezpieczeństwo i odpowiednio przygotować nasz samochód do takiej podróży. Aby nieco to ułatwić, przygotowaliśmy poradnik dotyczący zimowych podróży samochodowych.
Bezpieczeństwo to podstawa
Temat bezpieczeństwa pojawia się w wielu artykułach. Nic w tym dziwnego, bo bezpieczeństwo to jeden z ważniejszych elementów podróży. Nie inaczej sytuacja ma się, jeżeli chodzi o podróże samochodowe, a w szczególności te odbywane zimą.
Niskie temperatury, śnieg albo błoto pośniegowe i oblodzone drogi sprawiają, że w tym okresie szczególnie trzeba zadbać o dobrą przyczepność na drodze. Dobry samochód i rozważna jazda to nie wszystko. Należy także pamiętać o dobrej jakości oponach zimowych. Każdy z nas na zimę wybiera solidne buty aby uniknąć poślizgnięcia, to dlaczego nie mamy ich podarować też naszemu samochodowi, którym wyjeżdżamy w wymarzoną zimową podróż?
Ale przecież u mnie nie ma śniegu!
Fakt, z tym trzeba się zgodzić. Jednak to, że w Gdańsku nie ma śniegu, nie oznacza, że nie będzie go w Zakopanem. Sytuacja na przestrzeni 500 kilometrów może zmienić się diametralnie, nie mówiąc już o warunkach jakie możemy zastać w austriackich Alpach.
W związku z tym, przed każdą zimową podróżą samochodową należy bezwzględnie sprawdzić jakie warunki pogodowe panują w naszym miejscu docelowym i się do nich przygotować. Niektórzy mogą stwierdzić, że to przesada, ale zdecydowanie lepiej poświecić trochę czasu przed niż mieć problem podczas urlopu.
Zimowe opony to postawa bezpieczeństwa podróży samochodowych zimą
Odkąd w 1934 roku wymyślono i wprowadzono do użytku opony zimowe producenci prześcigają się w technologii, która ma zapewnić nam bezpieczeństwo podczas podróży. Lepsza przyczepność, skuteczniejsze odprowadzanie śniegu to tylko niektóre elementy. Ale dlaczego w ogóle opony zimowe są tak ważne?
Opona na warunki zimowe produkowana jest z innych mieszanek gum, wskutek czego nie twardnieje w niskich temperaturach. Dodatkowo takie opony wyposażone są w specjalnie rzeźbione bieżniki i odpowiednie nacięcia umożliwiające skuteczniejsze odprowadzanie wody, śniegu czy błota pośniegowego. Jeśli to do Ciebie nie przemawia, to może zrobią to badania. Jak potwierdziło Brytyjskie Stowarzyszenie Producentów Opon, zimowa opona skraca drogę hamowania na śniegu aż o połowę w stosunku do opony letniej.
Narty w Alpach? Tu musisz mieć zimowe opony
W Polsce nie ma obowiązku zmiany opon na zimowe, jednak w krajach do których najczęściej wybieramy się na zimowe szaleństwo, taki obowiązek już występuje.
Nie ma co się oszukiwać, Polskie góry są piękne, ale warunki jakie czekają na narciarzy we Francji, Włoszech czy Austrii to zupełnie inna liga. Niesamowite góry, setki tras zjazdowych, dziesiątki wyciągów i cała infrastruktura skrojona i przygotowana na spragnionego białego szaleństwa turystę. Nic więc dziwnego, że Polacy tłumnie ruszają do tych narciarskich kurortów, a wielu z nich udaje się w drogę samochodami.
I tutaj pojawiają się pytania. Czy muszę zmieniać opony na zimowe? Jaki powinien być bieżnik? Czy kupić łańcuchy? Co jeszcze powinienem zabrać? Nie przejmuj się! Poniżej zebraliśmy te informacje specjalnie dla Ciebie.
Z badań wynika, że Polacy najchętniej na zagraniczne podróże samochodowe zimą wybierają Czechy, Słowację, Francję, Austrię i Włochy. W związku z tym skupimy się na obowiązkach panujących w tych krajach.
Czechy
- Wybierając się do Czech zimą należy pamiętać, że między 1 listopada, a 31 marca nasz samochód musi posiadać opony zimowe (symbol: M+S) jeśli będziemy poruszać się po zaśnieżonych czy oblodzonych drogach.
- Dodatkowo ważna jest grubość bieżnika, która musi wynosić min. 4 mm.
- Poruszanie się w kołach z łańcuchami dozwolone jest w miejscach określonych znakami drogowymi.
Słowacja
- Poruszając się po zaśnieżonych lub oblodzonych drogach w Słowacji zimowe ogumienie musimy założyć w terminie od 15 listopada do 31 marca (symbol: M+S).
- Grubość bieżnika musi wynosić minimum 3 mm.
- Łańcuchy zakładamy wtedy, gdy informują nas o tym znaki.
Francja
- Od 2021 roku, od 1.11 do 31.03, zwłaszcza w regionach górskich, jest obowiązek posiadania opon zimowych (symbol: M+S lub 3PMSF).
- Francuskie prawo nie określa jaki opona musi mieć bieżnik.
- Używanie łańcuchów określają znaki, a w regionach górskich każdy samochód musi być w nie wyposażony.
Austria
- Od 1 listopada do 15 kwietnia w górskich terenach Austrii opony zimowe są wymagane (symbole: M+S, MS, M&S lub 3PMSF)
- Bieżnik musi wynosić co najmniej 4 milimetry.
- Łańcuchy dozwolone są na nawierzchni pokrytej lodem lub śniegiem i w miejscach określonych znakami.
Włochy
- Włochy w kwestii opon zimowych (symbol M+S) są najbardziej restrykcyjne. Jest tu obowiązek ich posiadania między 15 listopada, a 15 kwietnia. Jednak prawo włoskie mówi, że w zależności od pogody okres ten może się zmienić.
- Bieżnik na oponie musi mieć min. 1,6 mm, ale zaleca się 4 mm.
- Łańcuchy we Włoszech są wymagane na oznakowanych odpowiednio drogach.
Podróże samochodowe zimą – O czy jeszcze pamiętać?
Poza doborem odpowiednich opon, podróżując samochodem, należy pamiętać jeszcze o kilku rzeczach. Poza zapewnieniem nam bezpieczeństwa, gwarantują jeszcze brak mandatu, bo w niektórych krajach są wymagane prawem. Oto one:
- gaśnica z ważnym przeglądem,
- apteczka z kocem termicznym,
- żarówki na wymianę,
- kamizelki odblaskowe w ilości takiej jaka jest ilość pasażerów,
- dwa trójkąty ostrzegawcze.
Ważne jest także aby zarówna gaśnicą, jak i kamizelki odblaskowe były łatwo dostępne z wnętrza samochodu, a nie schowane gdzieś w bagażniku.
Stosując się do tych zasad podróże samochodowe zimą będą nie tylko przyjemnością i z zadbaniem o bezpieczeństwo. Szerokiej drogi!
We współpracy z Oponeo.pl
Dołącz do nas na YouTube!
Znajdziesz tam filmy z podróży po Polsce i świecie.
Dobre opony to podstawa. Co ciekawe do mnie niedawno przyjechaly zimowki, a termin w kalendarzu wulkanizatora to 2 tygodnie na przod 😀
Może warto za rok nie robić na ostatnią chwilę 🙂
Bardzo ważny i ciekawy tekst. My zawsze staramy się na czas zmieniać opony.
Bardzo odpowiedzialnie 🙂
Dobre opony to podstawa szczególnie przy wymagającej pogodzie 😀 Dobrze wspominam serwis oponeo
Zgadzam się. Nie wyobrażam sobie w śniegu jazdy na letnich!
Jeśli chodzi o ostatni akapit i wyposażenie samochodu to na szczęście jadąc do większości krajów samochodem zarejestrowanym w Polsce wymagana jest jedynie wyposażenie, które wymagane jest u nas. Na mocy konwencji wiedeńskiej jadąc więc np. na Litwę, gdzie wymagana jest apteczka nie powinniśmy dostać mandatu za jej brak w naszym samochodzie ponieważ w Polsce ona nie jest wymagana.
Oczywiście apteczkę i inne rzeczy warto w samochodzie mieć niezależnie od wymogu przepisów 🙂
Dasz wiarę że w UK gdzie co roku jest tydzień lub dwa śniegu, nie ma wymogu zmiany letnich na zimowe?
Dobre opony to podstawa i opony, które sa tylko zimowe a nie jakieś wielosezonówki no i fajnie by było zeby opona nie była starsza niz 3/4 lata.
Dziękuję za artykuł! Pozdrawiam!