Tu nagrywali U Pana Boga… Czy Królowy Most istnieje?
Nie jestem przekonany czy reżyser Jacek Bromski, który w 1998 roku wchodził na premierę filmu U Pana Boga za Piecem zdawał sobie sprawę jakim hitem on będzie. Nie wiem też czy w planach były kolejne części U Pana Boga w ogródku i U Pana Boga za miedzą. Wiem jednak, że miejsca, w których nagrywali trylogię Bromskiego U Pana Boga… można bez trudu znaleźć na Podlasiu i sprawdzić czy Królowy Most istnieje.
Zdaję sobie sprawę, że istnieje wiele przewodników po miejscach, gdzie filmowcy nagrywali U Pana Boga… W tym artykule nie odkryjemy Atlantydy, ale pokażemy, jak najłatwiej dostać się do tych miejsc będąc na wózku lub rodzicem z wózkiem dziecięcym. Rozpocznijmy zatem spacer po miejscach na Podlasiu, gdzie nagrywali trylogię Bromskiego – U Pana Boga…
Komin z którego skakał ojciec komendanta
No to zaczynamy od dużego skoku. Przy Centrum Edukacji w Supraślu znajduje się ceglany komin z którego chciał skakać ojciec komendanta policji. Były ogniomistrz Ignacy wdrapywał się na komin wielokrotnie wypatrując miejsc zagrożonych pożarem i poszukując Boga, który zabrał jego żonę.
Ignacemu udało się skoczyć z komina tylko raz, resztę prób niwelował pokaźny biust Halinki Struzikowej. To właśnie właścicielka restauracji sprowadzała swoim dekoltem ogniomistrza na ziemię.
Komin znajduje się w Supraślu i najlepszy punkt obserwacyjny na niego jest z parkingu tuż obok Informacji Turystycznej i Muzeum Ikon w Supraślu przy ulicy abp. gen. M. Chodakowskiego. Dostęp do tego miejsca jest możliwy dla osób poruszających się na wózku.
Dołącz do nas na Instagramie!
Publikujemy tam wiele ciekawych relacji z naszych podróży.
Ulica po której Luśka nosiła obiady
Praktycznie sam koniec ulicy Kościelnej w Supraślu delikatnie opada i ukazuje uroczy niebieskawy dom. To właśnie to miejsce wykorzystano przy nagrywaniu U Pana Boga w Ogródku jako miejsce na przechadzki wielu postaci. Chodziła tędy między innymi Luśka nosząc obiadki dla zatrzymanych w celi komisariatu kandydatów na męża. Tędy też uciekał przed proboszczem ogniomistrz Ignacy.
Wprawdzie ulica jest brukowana, ale chodniki w miarę równe dzięki czemu będą mogły się tu dostać osoby na wózku i rodzice z wózkiem dziecięcym.
Dom Komendanta
Pozostajemy w Supraślu, by odwiedzić rodzinne strony jednej z trzech najważniejszych w trylogii osób. Na ulicy 3 Maja można odnaleźć dom filmowego Komendanta Policji – Henryka, w którego rolę wcielił się Andrzej Zaborski. Dom znajdziecie bez najmniejszych problemów, rozpoznając go po niewielkim balkoniku z kutą barierką. Tuż obok znajduje się przepyszna restauracja Jarzębinka.
Poza samym domem filmowcy nagrywali tu też inne sceny filmu U Pana Boga… Wielokrotnym bohaterem stała się bowiem ulica przy domu komendanta. To tędy przechadzała się Luśka, córka komendanta, w scenie gdy Marian chciał ją poderwać. To tędy także w części U Pana Boga za Miedzą maszerowali komendant i Marian, już jako maż Luśki.
Ulica 3 Maja jest wyłożona polbrukiem, a chodniki są równe i przez to dostępne dla wózka.
Komisariat policji
Z ulicy 3 Maja udajemy się do Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu przy ulicy Cieliczańskiej. To właśnie ten budynek grał rolę komisariatu policji w każdej części U Pana Boga… Przy wejściu do budynku nadal znajdują się dwa okazałe drzewa.
Przy brukowanej ulicy znajdują się równe chodniki umożliwiające dostęp dla osób na wózku i z wózkiem.
Jeśli interesują Cię atrakcje w Polsce to zajrzyj do naszych pozostałych artykułów.
Odwiedzamy wiele takich miejsc i sądzimy, że znajdziesz coś co Cię zainteresuje.
Chcesz przeczytać więcej o Supraślu? Zajrzyj tutaj.
Miejsce gdzie nagrywali policyjne łapanki w U Pana Boga za piecem
Pamiętacie magiczny fotoradar policji z Królowego Mostu, który nawet jadącemu na rowerze księdzu wskazał kilkadziesiąt kilometrów na godzinę więcej? A pamiętacie, gdzie go używali? Otóż, gorliwi funkcjonariusze, łapali na niego na zakręcie, tuż przed rzeczywistym Królowym Mostem.
To właśnie tutaj poza księdzem policjanci złapali kawalera dla Luśki, Bociana, przybysza z Ameryki oraz jego przyszłą żonę, instruktorkę informatyki z Komendy Głównej.
Restauracja Struzikowej i Bociana
Czas na miejsce wykorzystywane w filmie kilkadziesiąt razy. Czas na słynną restaurację i noclegi u Struzikowej. To tu mieszkał Marian gdy skierowano go do Królowego Mostu na służbę, ale tu też Bocian zakochał się w Struzikowej. Oryginalny budynek znajduje się w Tykocinie, tuż obok kościoła i rzeczywiście jest w nim restauracja oraz hotel.
Dziedziniec jest dostępny dla osób z niepełnosprawnościami (na wózku) choć podłoże jest z kostki brukowej, do restauracji są schodki.
Przystanek PKS i most w Tykocinie
Tuż naprzeciwko kościoła św. Trójcy w Tykocinie znajduje się plac na którym Marian kierował ruchem drogowym oraz odbierał swoją mamusię z PKSu.
Udając się z placu w stronę rzeki zobaczycie stalowy most i bez trudu odgadniecie wiele scen które nagrywali na nim lub obok niego twórcy U Pana Boga…
Zarówno okolice kościoła jak i most są dostępne dla osób na wózku inwalidzkim.
Czy Królowy Most istnieje?
Na sam koniec chyba najważniejsze pytanie. Gdzie jest Królowy Most? Gdzie jest miasteczko w którym rozgrywa się większość filmowej trylogii? Otóż jest ono na Podlasiu, a dokładniej tutaj. Niestety jedyne, co to miasteczko wniosło do filmu to nazwa, bowiem nie była w nim kręcona żadna scena U Pana Boga…
Wiemy, że wielu miejsc w których nagrywali U Pana Boga… nie odwiedziliśmy, ale dzięki temu będziemy mogli wrócić na szlak trylogii Bromskiego.
To jak? Wybierzecie się do miejsc gdzie filmowcy przez lata nagrywali U Pana Boga?
Kadry pochodzą z filmów Jacka Bromskiego i służą jedynie ilustracji, a zapożyczyliśmy je ze strony varsisava.pl.
Przepiękna okolica 🙂 pozdrawiam!
Podlasie to zdecydowanie bajkowa kraina Polski 🙂
Podlasie jest piękne i takie spokojne.
Scena z suszarka była kręcona w Krolowym Moście 😛
Dokładnie, podsumowanie zaprzecza wcześniej opisanej sceny z radarem w Królowym Moście ?
Halo, halo, nieprawda. Droga (aleja z drzewami) po której jedzie ksiądz na rowerze w pierwszej scenie „za piecem” i idzie Marusia płacząca z targu to jest miejsce z krokowego mostu, parę ujęć pół i jedna z kapliczek rowniez. Aaaa i cerkiew!
A plac z którego Marian odbiera matkę i targ to stary targ w Białymstoku. Jak jeszcze cos mi się przypomni to napiszę.
Ps.ciekawostką jest Macondo Podlaskie, nazwa wsi która widać na tabliczce gdy ksiądz jedzie po drodze głównej i skręca na królowy most, sam reżyser dodał tą tablice z nazwą
Byłem dziś w Królowym Moście i szkoda że nie przeczytałem wcześniej waszego artykułu bo tam oprócz cerkwi drogi głównej gdzie z radarem stali i znaku niema nic z filmu teraz wiem gdzie muszę pojechać jeszcze raz na wycieczkę wielkie dzięki pozdrawiam
Mam nadzieję, że kolejna wyprawa będzie owocniejsza 🙂 Pozdrawiam!
Piszecie że w samym Królowym Moście nie była nagrywana żadna scena, ale to chyba nie do końca tak jest. Wydaje mi się że w jednej z części (nie pamiętam w której) jest scena rozmowy księdza z batiuszką dokładnie pod cerkwią znajdującą się w Królowym Moście…. Jeśli się mylę to sorry…
Według znalezionych przez nas wypowiedzi autorów żadna scena nie była tam nagrywana.