Komunikacja w Pekinie. Autobus, metro, taksówka czy spacer
Podróż do Pekinu, była tą podróżą, która zaowocowała powstaniem bloga RobiMy Podróże. Przed wyjazdem długo szukaliśmy informacji, jak dostosowane jest miasto i jak wygląda komunikacja w Pekinie dla niepełnosprawnych, jednak bezskutecznie. Dlatego właśnie postanowiliśmy pisać, jak dostosowany jest świat, a teraz opowiemy jak wygląda komunikacja w Pekinie.
Bardzo często spotykamy się z reakcjami, że wyjazd do Pekinu to szaleństwo. Owszem nie jest łatwo, ale jak to w życiu bywa, nie ma rzeczy niemożliwych. Zapewniam Was, że Pekin i jego okolice to nie są miejsca nierealne do zdobycia, a komunikacja w Pekinie wcale nie musi przysparzać nas o ból głowy. Nawet kiedy poruszasz się na wózku inwalidzkim.
Wynajęcie samochodu w Pekinie
Od razu powiem, że wynajęcie samochodu w Pekinie i samodzielne go prowadzenie jest praktycznie nierealne. I nie chodzi mi tu o poruszanie się w istnej dżungli aglomeracyjnej, w której ruch jest ogromny, a kierowcy podchodzą do regulacji kodeksu drogowego z dużym przymrużeniem oka. Chodzi o to, że aby jeździć w Chinach za kierownicą trzeba posiadać chińskie prawo jazdy.
Jest jednak rozwiązanie dla tych, którzy preferują poruszanie się prywatnym samochodem. Na lotnisku można wypożyczyć prywatny samochód z kierowcą. Oczywiście rozwiązanie to nie należy do najtańszych, ale sprawdza się jeśli chcemy, by nasza komunikacja w Pekinie była prosta, a jednocześnie środek transportu był zawsze do naszej dyspozycji w systemie door-to-door.
Samochód z kierowcą można też wynająć poza lotniskiem, w licznych centrach turystycznych zlokalizowanych w centrum. Polecamy taką opcję na przykład w momencie organizacji wycieczki na Wielki Mur Chiński. Nas taka przyjemność: samochód, kierowca i przewodnik, kosztowała z napiwkiem około 450 zł, za cały dzień, za dwie osoby.
Autobusy w Pekinie
Autobusy to zdecydowanie wyzwanie, taka komunikacja w Pekinie dla odważnych. Oczywiście jest ich w mieście bardzo dużo i dojeżdżają praktycznie wszędzie, ale problemem są przystanki. Jak się pewnie domyślacie problemem nie jest ich znalezienie, a raczej zrozumienie zawartych na tablicach informacji.
Przystanek autobusowy w Pekinie wygląda, jak ten powyżej. Czyli w zrozumiałym dla większości turystów języku, napisana jest jedynie linia, godzina odjazdu pierwszego autobusu i ostatniego. Przyznajcie, że nie ułatwia to podróży. Jeśli jednak chcemy, aby nasza komunikacja w Pekinie odbywała się autobusami, to jest rozwiązanie problemu bariery językowej. Polecam zainstalowanie na telefonie aplikacji Google Maps i pobranie przed wyjazdem mapy Pekinu w wersji off-line. Niestety GPS w Chinach nie zadziała, ale będziemy chociaż mogli wyszukać trasę od – do.
Autobusy w Pekinie są najtańszym środkiem komunikacji, koszt przejazdu waha się od 1 do 3 juanów (0,56 – 1,68 zł). Niestety za niską ceną, idzie wysoki poziom stresu związany z podróżą.
Jeśli interesują Cię atrakcje w Chinach to zajrzyj do naszych pozostałych artykułów.
Odwiedzamy wiele takich miejsc i sądzimy, że znajdziesz coś co Cię zainteresuje.
Metro w Pekinie
Metro w Pekinie jest ogromne. Uważa się, że jest to druga, po Szanghaju, największa na świecie sieć metra. Aby zobrazować wielkość metra w Pekinie Metro powiem, że przejażdżka jedną linią może trwać prawie trzy godziny. Metro w Pekinie posiada 19 linii i jest stale rozbudowywane.
Wydawać by się mogło, że skoro metro w Pekinie jest tak ogromne, to podróżowanie nim będzie trudne. My osobiście metrem nie podróżowaliśmy, ale z opowieści osób dla których metro było jedynym środkiem transportu wiemy, że podróżowanie nim jest banalnie proste. Wszystkie linie metra są przejrzyście rozłożone na planie miasta, na stacjach i w pociągach są liczne oznaczenia ułatwiające przesiadki, a w dodatku wszystko to jest także po angielsku. Jedynym problemem, który wymieniają wszyscy, jest duży tłok.
Ceny metra w Pekinie są niewiele droższe od cen autobusów. Przejazd kosztuje od 3 do 5 juanów (1,68 – 2,80 zł). Jedynie trasa na lotnisko jest droższa. Jeśli nasza komunikacja w Pekinie ma odbywać się za pośrednictwem metra, to najlepiej na lotnisku zaopatrzyć się w kartę Beijing Transportation Smart Card (koszt zwracany przy oddaniu to 20 juanów, 11,20 zł) i doładować ją w zlokalizowanych na stacjach metra biletomatach. Identyczną opcję oferuje komunikacja w Singapurze. Jeśli chcecie poczytać więcej o metrze w Pekinie to zapraszam do Kamili, Pawła i Oliwii, na blog Ready for Boarding.
Taksówki w Pekinie
Naszym zdanie jest to najlepszy środek komunikacji w Pekinie, zwłaszcza jeżeli chodzi o dojazd z lub na lotnisko. Taksówek w Pekinie jest ponad 60 000, a więc gwarantuje Wam, że nie będziecie mieli problemu z jej złapaniem. Dodatkowym plusem jest cena taksówki w Pekinie, dla przykładu kurs z lotniska do centrum (ponad 30 km) to 90 juanów (50,40 zł) już z opłatą autostradową. Regularna cena taksówki w Pekinie to 10-11 (ok. 6 zł) juanów za trzaśnięcie drzwiami i 2 juany (1,12 zł) za kilometr.
Jeśli zdecydujecie, że komunikacja w Pekinie taksówkami to pomysł dla Was, to musicie pamiętać o kilu ważnych rzeczach. Po pierwsze wybierajcie zawsze te z literą „B” na rejestracji. Są to leganie działające taksówki w Pekinie. Po drugie raczej unikajcie taksówek czerwonych, są one gorszej jakości, często bez klimatyzacji. Po trzecie zadbajcie o to, by kierowca włączył taksometr. Po czwarte nigdy nie zgadzajcie się na cenę podaną przed kursem, jest ona zawsze kilkukrotnie zawyżona. Po piąte i ostatnie, miejcie przy sobie adres napisany po chińsku, znacząco ułatwi to Wam komunikację. Dlaczego? Wielu kierowców w Pekinie nie zna łacińskiego alfabetu 🙂
Niestety taksówki w Pekinie mają też pewien minus, mogą nas po prostu nie zabrać. My spotkaliśmy się z taką sytuacją podczas powrotu ze Świątyni Nieba. Kierowca się zatrzymał, ale jak pokazaliśmy gdzie chcemy jechać pokiwał tylko głową i na migi pokazał, że są tam duże korki i nie pojedzie.
Komunikacja w Pekinie, a może jednak spacer?
Tę opcję polecamy z całego serca. Oczywiście, z racji na to, że Pekin jest ogromny, trzeba się liczyć z długimi dystansami, ale dzięki takim spacerom można poznać wielu ciekawych ludzi, tak jak my Davida i jego rodzinę.
Komunikacja w Pekinie dla niepełnosprawnych
Jak już pisałem powyżej samodzielne prowadzenie samochodu w Pekinie jest praktycznie niemożliwe, w grę wchodzi jedynie wynajęcie samochodu z kierowcą. Taka opcja jest jak najbardziej dostępna dla osób niepełnosprawnych, my z niej korzystaliśmy podczas wycieczki na Wielki Mur Chiński.
A jak jest z autobusami i metrem? W tym przypadku nie mam dobrych wieści. Podczas całego naszego pobytu w Pekinie nie spotkaliśmy ani jednego dostosowanego do osób poruszających się na wózku autobusu. A jak jest z metrem? Niestety także niezbyt kolorowo. Oczywiście pociągi metra są dostosowane, ale problemem są stacje. W Pekinie, z okazji Igrzysk Olimpijskich, część stacji metra została dostosowana, ale jest ich w całym mieście niewiele, a nawet jak są, to windy często nie działają. W związku z tym metro jest osiągalne ale niewygodne dla osób na wózku, które chcą zwiedzić Pekin.
Autobus nie, metro ryzykowne. To jak poruszać się po Pekinie, a przede wszystkim, jak wydostać się z oddalonego od centrum o ponad 30 kilometrów lotniska? Całe szczęście komunikacja w Pekinie to także taksówki i dla osób z niepełnosprawnościami są one zdecydowanie najlepszą metodą komunikacji w Pekinie. Taksówki w Pekinie są tanie, a dodatkowo łatwo się nimi poruszać, także poruszając się na wózku. Oczywiście ciężko tu o taksówki, do których można wjechać na wózku, a więc będziemy musieli przesiąść się do samochodu. Jednak nie ma się co martwić, bo kierowcy są bardzo przyjaźni i chętnie pomagają.
Być może nie jest łatwo, ale Pekin dla niepełnosprawnych jest osiągalny, a komunikacja w Pekinie do ogarnięcia. Tak więc ruszajcie w podróż do stolicy państwa środka.
Dołącz do nas na YouTube!
Znajdziesz tam filmy z podróży po Polsce i świecie.
Jak patrzy się na takie zdjęcia, to człowiek natychmiast chce się pakować i wyruszać w podróż 🙂 Pozdrawiamy!
Dzięki 🙂 Pozdrawiamy również!