Park łosi w Szwecji – Nybro
Ostatni dzień naszego pobytu w południowej Szwecji postanowiliśmy spędzić pośród oczywistego symbolu Szwecji, czyli łosi. W tym celu wybraliśmy się w okolice Nybro, by odwiedzić park łosi Glasrikets Älgpark. Park łosi w Szwecji to jedna z tych atrakcji, która koniecznie trzeba odwiedzić.
Zobaczyć park łosi w Szwecji
Ten w Nybro to nie jedyny park łosi w Szwecji, jednak według naszego przedwyjazdowego researchu wynikło, że jest najlepszy. Jadąc do parku łosi w Nybro bądźcie uważni ponieważ znaki kierujące na park bardzo łatwo przegapić. Po dojechaniu na miejsce zaparkowaliśmy samochód na sporym, darmowym parkingu i udaliśmy się do niewielkiego sklepu z pamiątkami, w którym jednocześnie znajduje się kasa z biletami na „łosiowe safari”.
Przy kasie okazało się, że towarzysz osoby niepełnosprawnej jest zwolniony z opłaty, a sama osoba niepełnosprawna płaci bilet normalny – 130 koron (dzieci 65 koron; cennik).
W cenie biletu otrzymujemy przejażdżkę pomiędzy wolno chodzącymi łosiami, ubarwioną możliwością ich karmienia i anegdotami przewodnika. W kasie dowiedzieliśmy się, że park łosi w Nybro jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, jednak po zobaczeniu naszego pojazdu (był to ciągnik z przyczepą) przyznam, że nie byłem przekonany, czy miły pan w kasie wiedział, co mówi. Jednak nim zdążyłem do końca to przemyśleć już byłem na pace przyczepy.
Po chwili ciągnik ruszył i udaliśmy się na nasze pierwsze, tak bliskie, spotkanie ze szwedzkimi łosiami. Łosie oczywiście można było zarówno karmić jak i pogłaskać. Zresztą sami zobaczcie.
Oczywiście nie mogło też zabraknąć selfie z łosiem 🙂
Przejażdżka po parku trwa około 30 minut, a sam park nie jest jakoś wybitnie duży. Nam się jednak podobało, bo ile razy w życiu ma się możliwość nakarmienia łosia? Dodatkowo warto wspomnieć, że łosie w parku nie są traktowane jak zwierzęta w cyrku. Mogą swobodnie chodzić po parku i to one są tu najważniejsze, a nie ludzie.
Obok głównej atrakcji parku znajduje się niewielka zagroda z alpakami, miejsce na grilla i staw w którym można łowić ryby.
Przyznam, że gdyby nie pogoda chętnie zostalibyśmy w tym miejscu na dłużej.
Jeśli interesują Cię atrakcje w Szwecji to zajrzyj do naszych pozostałych artykułów.
Odwiedzamy wiele takich miejsc i sądzimy, że znajdziesz coś co Cię zainteresuje.
Z parku łosi wyjechaliśmy chwilę po 12:00, więc do promu powrotnego mieliśmy jeszcze kilka dobrych godzin. Postanowiliśmy ten czas spędzić w dobrze nam znanej z poprzedniej wizyty w Szwecji Karlskronie. Niestety pogoda nie sprzyjała spacerom, więc po wizycie w słynnej karlskrońskiej lodziarni resztę wolnego spędziliśmy w niezawodnym Muzeum Marynarki Wojennej. Jeśli nie wiecie o czym piszę to koniecznie przeczytajcie nasz wpis opisujący jeden dzień w Karlskronie.
Z Muzeum wyszliśmy chyba jako ostatni i powolnym tempem dojechaliśmy do portu skąd prom dotransportował nas do Polski.
Podsumowując południową Szwecję
Szwecja to piękny kraj. Taki dziki, czysty, po prostu wyjątkowy. Zachwyca on swoimi miastami i naturą na każdym kroku. Ma on jednak jeden minus – jest bardzo drogi. Jeśli wybieracie się do Szwecji i obliczyliście ile potrzeba Wam pieniędzy to pomnóżcie to razy dwa i dla bezpieczeństwa zabierzcie kartę kredytową. Można oczywiście trochę obniżyć koszty robiąc zakupy np. w Lidlu, jednak i tam tanio nie jest. Mimo to warto poświęcić te pieniądze, aby zobaczyć jak piękny jest to kraj i zwiedzić np. park łosi w Szwecji.
Jeżeli chodzi o osoby na wózkach inwalidzkich to w Szwecji nie będziecie mieli praktycznie żadnych przeszkód. Kraj jest dostosowany perfekcyjnie.
Jeśli chcecie poczytać o tym co jeszcze zobaczyliśmy w południowej Szwecji zajrzyjcie poniżej:
- Uroki południowej Szwecji – tu dowiecie się gdzie w Szwecji jest napis jak w Los Angeles
- Piękny Kalmar w Szwecji – opisujemy nasz spacer po Kalmarze
- Wyspa Olandia – motyla wyspa w Szwecji – o naszym poznawaniu atrakcji Olandii
Zapraszamy na nasze grupy
Dołącz do nas na YouTube!
Znajdziesz tam filmy z podróży po Polsce i świecie.