Bajkowy spacer po Łodzi, czyli Łódź bajkowa
Łódź pełna jest filmu, ale nie tylko tego fabularnego, filmu z dużego ekranu. Łódź jest także pełna bajek, a w mieście można spotkać wiele bajkowych akcentów. Dlatego zabieramy Was na bajkowy spacer po Łodzi, by razem odkryć Łódź bajkową.
Zacząć trzeba od wspólnego mianownika, który łączy Łódź bajkową. Tym mianownikiem jest wytwórnia filmowa Se-ma-for, która powstała w 1947 roku. W wytwórni wyprodukowano ponad 1400 filmów, które zdobyły ponad 300 nagród na całym świecie. Wszystkie postacie (oczywiście poza Tuwimem), które przedstawia nasz bajkowy spacer po Łodzi, powstały właśnie w Se-ma-forze. Tak więc, ruszamy do świata bajki.
Przygód kilka wróbla Ćwirka
Nasz bajkowy spacer po Łodzi zaczynamy od parku Źródliska I, a dokładniej od zlokalizowanej przy ulicy Piłsudskiego 61 Palmiarni. To właśnie w tym miejscu znajduje się pierwsza figurka na trasie Łodzi bajkowej. Figurką tą jest wróbelek Ćwirek, siedzący na niewielkim skwerku, tuż przed wejściem do Palmiarni.
Wróbelek Ćwirek znany jest wszystkim tym, który śledzili jego przygody w animowanym serialu pt. Przygód kilka wróbla Ćwirka. Serial realizowany był w latach 1983-89, a głosu sympatycznemu ptaszkowi udzielał Jan Kobuszewski. Nakręcono 39 odcinków i w każdym z nich Ćwirek poznawał inne zwierzęta. Całą serię tej animowanej bajki nakręcono w łódzkim studio Se-ma-for.
Przygody kota Filemona
Odlatujemy od Ćwirka wzdłuż ulicy Piłsudskiego i po kilku minutach dochodzimy do skweru im. Leona Niemczyka. To właśnie przy tym skwerze znajduje się Muzeum Kinematografii, w którym można zobaczyć oryginalne rekwizyty z filmu Kingsajz, ale nie tylko.
Przed wejściem do Muzeum stoją figurki dwóch sympatycznych kotów, dobrze wszystkim znanych z bajki Przygody kota Filemona. Tytułowy Filemon ciekawsko spogląda na nas z murku, a Bonifacy dumnie stoi przed wejściem.
Składający się z 26 odcinków serial animowany, z którego pochodzą oba koty, emitowany był w latach 1977-81 i także powstał w łódzkim Se-ma-forze.
Ferdynand Wspaniały
Nasz bajkowy spacer po Łodzi nie oddala się od ulicy Piłsudskiego. Idąc tą ulicą w stronę ulicy Piotrkowskiej, napotykamy na Galerię Łódzką. To właśnie przy wejściu do galerii, od strony ulicy Sienkiewicza, umiejscowiona jest kolejna figurka na szlaku Łódź bajkowa. Figurką tą jest Ferdynand Wspaniały, który elegancko ubrany w garnitur i melonik, opierający się o parasol wita gości galerii.
Ferdynand Wspaniały to główny bohater animowanej bajki o tym samym tytule, która emitowana była w latach 1975-77, w paśmie wieczorynki, w TVP 1. Bajka powstała oczywiście w studio Se-ma-for i zrealizowano jedynie 7 odcinków.
Ciekawostką jest to, że figurka Ferdynanda jest najmłodszym pomnikiem na trasie Łódź bajkowa.
Ławeczka Tuwima
Bajkowy spacer po Łodzi kieruje nas na najbardziej reprezentacyjną ulicę Łodzi, na ulicę Piotrkowską pod numer 104. To właśnie tutaj można odnaleźć jedyną na naszym szlaku Łódź bajkowa, niebajkową postać. Jest nią Julian Tuwim, który zaprasza do złapania oddechu na swojej ławeczce.
Julian Tuwim nie przypadkowo znajduje się na trasie Łodzi bajkowej. To właśnie ten znany na całym świecie polski poeta, jest autorem wierszy dla dzieci takich jak na przykład Bambo, Rzepka czy Lokomotywa. Któż z nas nie słyszał choć raz, któregoś z nich? Chyba nie ma takiej osoby. Julian Tuwim idealnie zatem wpasowuje się w bajkowy klimat Łodzi.
Ławeczka, na której siedzi naturalnej wielkości Tuwim, powstała w 1999 roku i jest częścią Galerii Wielkich Łodzian.
Miś Uszatek
Mijamy Tuwima i dalej spacerując ulicą Piotrkowską dochodzimy pod numer 87, gdzie ustawiona jest figura najbardziej znanego w Polsce misia – Misia Uszatka. Ten odsłonięty w 2009 roku pomnik, ustawiony przed wejściem do informacji turystycznej, przedstawia bohatera kultowej polskiej bajki pod tytułem Przygody Misia Uszatka.
Bajka, a raczej animowany serial telewizyjny, emitowany był w latach 1975-87. Stworzony został oczywiście w łódzkim Se-ma-forze. O kultowości Misia świadczy między innymi to, że serial z jego udziałem emitowany był nie tylko w Polsce, ale także w Katalonii, Macedonii, Holandii, Słowacji, Japonii, na Węgrzech i w Portugalii. Natomiast w Słowenii i Finlandii, podobnie jak w Polsce, Przygody Misia Uszatka emitowane są do dziś. Serial doczekał się także planów na wersję kinową.
Ciekawostką jest fakt, że w 2010 roku Mennica Polska wybiła 8000 sztuk srebrnych monet z wizerunkiem Misia Uszatka, dla Nowo Zelandzkiej wyspy Niue.
Oryginalna lalka Misia Uszatka znajduje się w Muzeum Animacji w Łodzi.
Jeśli interesują Cię atrakcje w Łodzi to zajrzyj do naszych pozostałych artykułów.
Odwiedzamy wiele takich miejsc i sądzimy, że znajdziesz coś co Cię zainteresuje.
Plastusiowy Pamiętnik
Machając na do widzenia Uszatkowi udajemy się w kierunku parku im. Henryka Sienkiewicza, gdzie spotykamy kolejną figurkę, jaką możemy zobaczyć odbywając bajkowy spacer po Łodzi. Ta napotkana w parku, tuż przy placu zabaw figurka przedstawia Plastusia, czyli bohatera bajki Plastusiowy Pamiętnik. Oparty o tablicę i szkolny dzwonek Plastuś przypomina o swoich przygodach, które miały miejsce w szkole.
Ten animowany serial wyprodukowano w 1980 roku, na podstawie książki Marii Kownackiej pod tym samym tytułem. Przedstawia on niezwykłe przygody, ulepionego przez pierwszoklasistkę Tosię ludzika z plasteliny. Bajka liczyła 8 odcinków i stworzona została oczywiście przez Studio Małych Form Filmowych Se-ma-for.
Obierzcie kierunek na swój bajkowy spacer po Łodzi
Na Plastusiu kończymy nasz bajkowy spacer po Łodzi. Wiemy, że nie wszystko udało nam się zobaczyć, więc zachęcamy Was do odkrycia tego czego my nie odkryliśmy i poznania Łodzi w iście bajkowy sposób.
Na zakończenie dodam tylko, że cały nasz bajkowy spacer po Łodzi jest dostępny dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim. Poniżej mapa spaceru:
Zapraszamy na nasze grupy
Dołącz do nas na YouTube!
Znajdziesz tam filmy z podróży po Polsce i świecie.
Bardzo ciekawy wpis. Nie wiedziałam, że z Łodzią jest związanych tyle bajkowych postaci.