Najlepsza ścieżka spacerowa w Olsztynie – Jezioro Długie i Las Miejski
Jezioro Długie w Olsztynie zlokalizowane jest praktycznie w samym centrum miasta. Z olsztyńskiego Starego Miasta można tu dojść w 10 minut, natomiast z plaży nad jeziorem Ukiel w niecałe 20. Mimo że będąc nad jeziorem Długim jesteśmy w samym centrum miasta, to możemy przenieść się w objęcia Lasu Miejskiego i uroczej ścieżki biegnącej wzdłuż brzegów jeziora. Dziś w cyklu mikrowyprawy, naszym łupem padnie najlepsza ścieżka spacerowa w Olsztynie.
Jezioro Długie w centrum miasta
Jezioro Długie znajduje się na granicy ścisłego centrum Olsztyna, nieopodal stacji kolejowej Olsztyn Zachodni. Jak możecie się domyśleć nazwa tego akwenu wzięła się od jego kształtu. Zbiornik jeziora długiego rozciąga się na ponad 1,5 km, a w najgłębszym miejscu liczy sobie 17 m. Z racji na bliskość akwenu, do miejsc zamieszkania i pracy olsztynian jest on jednym z popularniejszych miejsc odpoczynku mieszkańców. Niewątpliwie dużym atutem tego miejsca jest fakt, iż płynnie przechodzi w Las Miejski, który jest największym lasem w granicach miasta w Europie.
Najbrudniejszy akwen Olsztyna
Ten obecnie niezwykle popularny wśród mieszkańców, ale także turystów akwen, niegdyś był najbrudniejszym zbiornikiem wodnym w Olsztynie. Spowodowane to było faktem, że od lat 50-tych XX wieku do jeziora wprowadzano ścieki z zachodniej części miasta. Degradowały one akwen powodując, że z miesiąca na miesiąc, z roku na rok umierał. Nowe tchnienie jezioru Długiemu nadali naukowcy z Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie. To właśnie oni za pomocą specjalnych urządzeń wtłaczali ogromne masy powietrza do jeziora. Wszystkie te zabiegi sprawiły, że zbiornik na nowo odżył i dziś może cieszyć odwiedzających go przybyszów.
Najlepsza ścieżka spacerowa w Olsztynie – ścieżka im. Zbyszka Rojka
Naszą mikrowyprawę, nasz spacer wokół jeziora Długiego odbędziemy przemierzając ścieżkę imienia Zbyszka Rojka. Zmarły w 2011 roku Zbyszek Rojek był wiecznie uśmiechniętym niezwykłym muzykiem, działaczem społecznym, po prostu wspaniałym człowiekiem. Znać go możecie między innymi z zespołu Kaczki z Nowej Paczki i piosenki Dziubdziub.
Współzałożyciel zespołu Andrzej Brzozowski pisał o zmarłym koledze tak: „Po przyjeździe w 1991 roku ze Stanów Zjednoczonych, Zbyszek był posiadaczem prawdopodobnie pierwszej pary butów z rolkami w Polsce, a w Olsztynie na pewno. Dodatkowo opracował m.in. pierwszą bezkolizyjną trasę rowerowo-rolkową łączącą dwa największe osiedla Olsztyna z centrum miasta.”. Cytat ten ewidentnie pokazuje, że niezwykle popularna trasa rowerowo-piesza wokół jeziora Długiego słusznie nosi imię Zbyszka Rojka.
Obecna bardzo dobrze wykonana i zagospodarowana ścieżka wokół jeziora mierzy sobie ok. 4 km i nadaje się zarówno do pieszych wędrówek, jak i do rowerowych przejażdżek. Niewątpliwie znajdą tu też dla siebie miejsce fani nordic walking i joggingu.
Biblioteka pod gołym niebem
My nasz spacer wokół jeziora Długiego zaczynamy od ronda Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Stąd schodzimy w stronę ulicy Leśnej i trafiamy na ścieżkę imienia Zbyszka Rojka. Po przejściu kilkudziesięciu metrów natrafiamy na pierwszą wartą uwagi rzecz nad jeziorem. Jest nią biblioteka pod gołym niebem. Każdy może z niej książkę wziąć i każdy może do niej książkę dołożyć. Taka wypożyczalnia społecznościowa, która może umilić nam chwilę relaksu nad jeziorem, jest zdecydowanie świetnym pomysłem.
Mijając bibliotekę idziemy dalej tropem ścieżki nieustannie krocząc nad brzegiem jeziora. Mijamy duży plac zabaw dla dzieci, a tuż za nim natrafiamy na czynną w sezonie restauracje grillową. Co chwila znajdują się tu miejsca do odpoczynku, a niewątpliwym atutem jest fakt, że ścieżka rowerowa od tej pierwszej rozdzielona jest pasem zieleni.
Dwa kąpieliska, a jedno z nich tylko dla wojska
Przed tym, gdy zanieczyszczono jezioro w latach 50-tych, miało one niezwykle czystą i przejrzystą wodę. Nic dziwnego, że ludzie zapragnęli zażywać kąpieli w jeziorze Długim. Pierwsze kąpielisko, znajdujące się przy obecnej ulicy Bałtyckiej, oddano do użytku 24 sierpnia 1878 roku. Jednakże jak możemy przeczytać na portalu Nurkowa Polska, było ono dostępne tylko dla „przyzwoitej publiczności płci męskiej” oraz dla „nauczycieli i ich uczniów”.
Przyznacie, że to bardzo ciekawy dobór plażowiczów. Jeszcze ciekawszy był na drugiej plaży jeziora Długiego. Bliżej lasu miejskiego znajdowała się plaża, z której korzystać mogli jedynie żołnierze skoszarowani w pobliskiej jednostce. Pływalnia służyła im jako miejsce letnich ćwiczeń gimnastycznych, a instruktorzy używali specjalnych wędek do asekuracji swoich podopiecznych. Dziś po tym kąpielisku możemy zobaczyć jedynie wystające z wody pale pomostu.
Oba te kąpieliska istniały do końca II wojny światowej. Potem władze ludowe Olsztyna nie były zainteresowane ich remontem, a mieszkańcy wybierali nowocześniejszą plażę nad jeziorem Ukiel, czytamy na Nurkowej Polsce.
Most Zakochanych i plaża nad jeziorem Długim
Mijając pale niegdyś tętniącego życiem mola żołnierskiego, dochodzimy do jedynej przeprawy przerzuconej nad jeziorem. Przeprawą tą jest Most Zakochanych uroczo łączący dwa brzegi długiego zbiornika.
W tym miejscu możemy skręcić w lewo i obejść jezioro tak zwaną małą pętlą. Możemy też skorzystać ze znajdującej się po prawej stronie mostu niewielkiej plaży i drewnianych leżaków. My jednak wybieramy dalszy spacer brzegiem jeziora Długiego. Tym samym wkraczamy w objęcia lasu miejskiego, co skutkuje zmianą nawierzchni na utwardzony grunt.
Jeśli interesują Cię atrakcje w Olsztynie to zajrzyj do naszych pozostałych artykułów.
Odwiedzamy wiele takich miejsc i sądzimy, że znajdziesz coś co Cię zainteresuje.
W każdym jeziorze jest bomba i duża ryba
Kolejny raz odwołamy się do portalu Nurkowa Polska, na którym możemy przeczytać, że „nie ma w Polsce jeziora, w którym nie zatopiona jest historia”. Nie inaczej jest w jeziorze Długim, w którym to odnalezionych zostało mnóstwo butelek po piwie, z czego jedna zawierała jeszcze oryginalny trunek. Oczywiście na dnie jeziora odnajdywano też bardziej niebezpieczne rzeczy, jak choćby granaty, pociski czy amunicję strzelecką. Saperzy, którzy penetrowali dno jeziora znaleźli w nim kilka pocisków kalibru 75 mm oraz cały worek amunicji strzeleckiej. Podobno to nie wszystko, bo starzy mieszkańcy Osiedla nad Jeziorem Długim mówią, że hitlerowcy zatopili tu samochód i motor z koszem. Może kiedyś ktoś odnajdzie te tajemnicze przedmioty.
Śmiercionośne przedmioty to nie wszystko co kryje się na dnie jeziora, są tam też bardziej ożywione atrakcje. W jeziorze Długim można trafić na całkiem długą, dużą rybę. Nic więc dziwnego, że miłośnicy wędkarstwa chętnie odwiedzają ten akwen i tutaj właśnie starają się bić swoje rekordy. Aby im ułatwić wędkowanie nad brzegiem rozstawionych jest mnóstwo niewielkich pomostów wędkarskich.
Ścieżka spacerowa w Olsztynie w objęciach Lasu Miejskiego – relaks nad jeziorem
Dalszą część naszego spaceru odbywamy łącząc jezioro i las. Droga, choć gruntowa to jest bardzo dobrze utwardzona i łatwo się po niej porusza. W tym momencie mamy wiele ścieżek do wyboru. Możemy udać się w środek lasu miejskiego, odwiedzić rezerwat torfowiskowy Mszar lub kontynuować spotkanie z jeziorem Długim. Zdecydowanie polecamy tą ostatnią opcję, ponieważ ścieżka w drugiej części zbiornika jest dużo bardziej urocza niż ta bliżej centrum miasta.
Las miejski który niegdyś stanowił źródło surowca do budowy domów, obecnie jest jednym ulubionych miejsc aktywnego wypoczynku mieszkańców Olsztyna. Ten największy w Europie kompleks leśny zlokalizowany w granicach miasta tworzy niezwykle piękną symbiozę z jeziorem Długim.
Dzięki takiemu połączeniu możemy nie tylko rozkoszować się kontaktem z wodą, ale także poczuć bliskość drzew i spokoju jaki niesie ze sobą las. Zlokalizowane wokół jeziora liczne ławeczki, leżaki inne miejsca odpoczynku dają możliwość odetchnięcia na łonie natury, jednocześnie nie oddalając nas zbytnio od centrum miasta. Jest to niezwykłe połączenie, które sprawia, że zdecydowanie warto odwiedzić ścieżkę nad jeziorem Długim, wstąpić do lasu miejskiego, albo po prostu odetchnąć na od aglomeracji w trakcie zwiedzania zabytków Olsztyna.
Aby ułatwić Wam spacer i pokazać, że ta ścieżka spacerowa w Olsztynie także dla osób na wózkach przygotowaliśmy specjalną mapkę. Dzięki niej łatwo przemierzycie trasę i zobaczycie na niej punkty warte uwagi. Zapraszamy do pobrania mapy w PDF.
Zapraszamy na nasze grupy
Dołącz do nas na YouTube!
Znajdziesz tam filmy z podróży po Polsce i świecie.
Jesteś wspaniałym Człowiekiem
Dziękuję 🙂
Artykuł przyjemny dla oka i użyteczny. Na innych stronach formatowanie tekstu czasami woła o pomstę do nieba. Jak widzę ścianę tekstu to po prostu wychodzę. Tutaj odpowiednie odstępy i treść. Na pewno będę zaglądał tutaj częściej 🙂