Ciekawostki o Singapurze. 10, o których nie wiedziałeś
Singapur to miejsce, które większości, w pierwszej kolejności kojarzy się z zakazami. Coś w tym jest, a chyba najsłynniejszym zakazem panującym w Singapurze, jest całkowity zakaz żucia gumy. Tak, nie przesłyszałeś się, w Singapurze nie wolno żuć gumy. Zakazów jest dużo więcej, jak choćby zakaz jedzenia w metrze. Zaciekawiony? W artykule znajdziesz ciekawostki o Singapurze, o których prawdopodobnie nie wiedziałeś.
W Singapurze jest zawsze ciepło
Singapur leży niecałe 140 kilometrów na północ od równika. Takie umiejscowienie na kuli ziemskiej gwarantuje stabilną, ciepłą pogodę. W praktyce w Singapurze prawie zawsze jest około 30+ stopni. Także jeśli chcesz się wygrzać, bez względu na porę roku, to Singapur jest idealnym miejscem.
W Singapurze nigdy nie odnotowano minusowej temperatury i należy on do 11 krajów na świecie, które mogą pochwalić się takim wynikiem. Najniższą zarejestrowaną w Singapurze temperaturą było 18,9 stopnia, natomiast najwyższą 36.
Singapur to miasto lwa
Wymieniając ciekawostki o Singapurze, nie sposób nie wspomnieć o tym, że Singapur nazywany jest Miastem Lwa, a jego symbol to pół-lew, pół-ryba. Zacznijmy jednak od nazwy. Nazwę Singapur w języku sanskryckim należy rozdzielić. Pierwsze słowo to „singa” znaczące lew, a drugie to „pura” oznaczające miasto. Tak więc razem znaczą lwie miasto, a bardziej po Polsku – Miasto Lwa.
Symbol Singapuru to Merlion, którego oryginał stoi naprzeciwko hotelu Marina Bay Sands, a znacznie większa kopia na wyspie Sentosa. Merlion to mityczne stworzenie z głową lwa i ciałem ryby. Jego nazwa również ma dwa człony: „mer” oznaczający morze i „lion” – lew. Ciało ryby Merliona reprezentuje pochodzenie Singapuru jako wioski rybackiej, a głowa lwa odnosi się do oryginalnej nazwy miasta.
Policja w toaletach
Singapur należy do jednych z najczystszych miast świata. Kary za śmiecenie w tym państwie są bardzo surowe i bezwzględnie przestrzegane. Tutaj właśnie sprawdza się słynny zakaz żucia gumy. Zakaz ten nie został wprowadzony dlatego, że rząd Singapuru nie lubi gumy, a dlatego, że mieli duży problem z wszędzie wypluwaną i przyklejającą się do ulic gumą. W związku z tym zakazano jej żucia i problem się rozwiązał.
A co z tymi toaletami? Jeśli pojedziesz do Singapuru i po tym, jak skorzystasz z toalety publicznej, wejdzie do niej policjant, to niech Cię to nie zdziwi. Singapur ma świra na punkcie czystości, dlatego policjanci sprawdzają czy zostawiono porządek w toalecie, jeśli nie to czeka nas kara.
Kara śmierci w Singapurze
Zakazy obowiązujące w Singapurze wiążą się z tym miastem nierozerwalnie i często są komentowane. Faktycznie zakazów jest sporo, a jednym z nich jest zakaz jedzenia i picia w metrze. Wraz z tymi zakazami, idą duże kary finansowe, więc nie opłaca się naginać prawa.
Jednak poza wieloma, często zaskakującymi zakazami, które można wymieniać jako ciekawostki o Singapurze, w tym mieście obowiązuje też kara śmierci. Bardzo krótko: jeśli wwozi się lub handluje narkotykami, bądź dokona gwałtu w Singapurze, to karą za te wykroczenia jest kara śmierci.
Jeśli interesują Cię atrakcje w Singapurze to zajrzyj do naszych pozostałych artykułów.
Odwiedzamy wiele takich miejsc i sądzimy, że znajdziesz coś co Cię zainteresuje.
Ciekawostki o Singapurze związane z Wielką Brytanią
Singapur to bardzo młode państwo i na mapach, jako samodzielne państwo, istnieje od 9 sierpnia 1965 roku. Właśnie w tym dniu Singapur uzyskał niepodległość i uniezależnił się od Wielkiej Brytanii i Malezji.
Uzyskanie niepodległości nie zaskutkowało jednak całkowitym odrzuceniem wszystkiego co z Wielką Brytanią związane. Jako spuścizna po Anglii i Anglikach, w Singapurze pozostał ruch lewostronny, a także język angielski, jako jeden z oficjalnych języków. Pozostałymi językami obowiązującymi w Singapurze są chiński, mandaryński, malajski, tamilski.
Jak duży jest Singapur?
Wymieniając ciekawostki o Singapurze nie sposób nie wspomnieć o wielkości tego Państwa-miasta. Nic w tym dziwnego, bo Singapur ma około 80 kilometrów z zachodu na wschód i 40 kilometrów z północy na południe. Powierzchnia Singapuru to 721,5 kilometra kwadratowego, na których żyje ponad 5,5 miliona ludzi.
Dla jeszcze lepszego uzmysłowienia jak duży jest Singapur należy wspomnieć, że jest on 455 razy mniejszy od Polski. A jeśli chodzi o Polaków, to w Singapurze mieszka 450-ciu naszych rodaków.
Ciekawostki o Singapurze i jego zamożności
Singapur jest małym państwem, ale bardzo często opisywanym jako państwo, w którym bardzo dobrze się mieszka. Ma to oczywiście związek z lokalizacją Singapuru na mapie i panującą tam stałą temperaturą, ale także z powodów ekonomicznych.
W Singapurze w 2018 roku średnia miesięczna pensja wynosiła 5 800 dolarów singapurskich, czyli około 16 520 zł. Oczywiście nie polecam, abyś już pakował walizki i przeprowadzał się do Singapuru, bo trzeba wziąć jeszcze pod uwagę wydatki, które nie są małe.Warto jednak dodać, że Singapur ma jeden z najbardziej logicznych i zrozumiałych systemów podatkowych, a VAT wynosi 7%.
Ciekawostki o wyborach w Singapurze
W Polsce, co wybory wszyscy zastanawiają się jaka tym razem będzie frekwencja i czy Polakom będzie się chciało pójść na wybory. W Singapurze nie ma miejsca na takie dyskusje. Tutaj funkcjonuje obowiązek wyborczy i frekwencja zawsze jest bliska 100%. Czyż to nie świetne rozwiązanie?
W Singapurze najpopularniejszy jest …
Wydawać by się mogło, że najpopularniejszym obiektem w Singapurze będzie Merlion lub most DNA. Jednak nie, najpopularniejszym obiektem w Singapurze jest hotel Marina Bay Sands. Jest to jednocześnie najczęściej fotografowany obiekt w tym państwie.
Hotel Marina Bay Sands jest ogromy i imponujący, ale to nie jedyna ogromna atrakcja Singapuru. W Singapurze znajduje się najwyższy, sztuczny wodospad pod dachem. Jeszcze do niedawna był to wodospad znajdujący się w Cloud Forest. Obecnie jest to wodospad znajdujący się na terenie nowego terminala lotniska Changi.
W Singapurze łatwo się oddycha
Mogłoby się wydawać, że Singapur który jest jednym z największych centrów finansowych na świecie, ogromnym portem, a do tego sporą aglomeracją będzie pochłonięty przez smog. Oczywiście smog w Singapurze występuje, ale Singapur ma też ogromną oręż do walki z nim.
A co nim jest? Jest nim wszechobecna zieleń. Singapur to jedno z najbardziej zielonych miejsc na świecie i prawie połowa jego terenu pokryta jest zielenią. Pięknie tam jest!
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Singapurze, koniecznie kliknij tutaj.
Koronawirus w Singapurze
Singapur w latach 2002-2003 przeżył epidemię SARS i zdał sobie sprawę, że nie jest wystarczająco gotowy. W związku z tym w Singapurze, który jest pełen restrykcji, wybudowano specjalistyczne szpitale i zmieniono prawo dzięki czemu mogli bardzo szybko i skutecznie zareagować na koronawirus.
Jak Singapur walczy z koronawirusem
Wprowadzone w Singapurze restrykcje w związku z koronawirusem powinny być wzorem dla państw europejskich. Oto jak Singapur walczy z koronawirusem:
- Testy, testy i jeszcze raz testy. W Singapurze wykonano ogromną ilość testów by wyłapać wszystkie przypadki, a każdy kto jest zarażony jest przymusowo izolowany.
- Wszyscy którzy przebywają w kwaratannie dostają kilkanaście razy dziennie sms’a z informacją o zakazie opuszczania miejsca kwarantanny. Dodatkowo w Singapurze wprowadzono branzoletki lokalizacyjne, by wiedzieć gdzie jest dana osoba. Kary za złamanie kwarantann są bardzo surowe, w skrajnych przypadkach więzienie.
- W związku z koronawirusem Singapur bardzo szybko zamknął swoje granice dla obywateli Chin, a następnie dla wszystkich.
- Nieustannie prowadzona jest ogromna kampania informacyjna, a przestrogi o koronawirusie są przekazywane nawet w bajkach.
Singapur, koronawirus w liczbach
W Singapurze na ten dzień są 432 przypadki zakażenia COVID-19, a z tego jedynie 2 osoby zmarły. Niewątpliwie świadczy to o świetnej reakcji tego państwa na globalną pandemię.
Aktualne liczby zachorowań na koronawirus w Singapurze i nie tylko prezentowane są na World Meters.
Zapraszamy na nasze grupy
Dołącz do nas na YouTube!
Znajdziesz tam filmy z podróży po Polsce i świecie.